Ecen Sigorta
19 Ağustos 2018 Pazar
Anasayfa > Yazarlar > Çetin ASMA > 30 ve 70 yıllardan iki bayram kutlaması
Çetin ASMA

30 ve 70 yıllardan iki bayram kutlaması

19.02.2018 09:16 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Çetin ASMA


Bugün sizlere elime yeni geçen iki siyah beyaz fotoğraf karesi eşliğinde yıllar öncesinde Bartın’da kutlanan resmi bayramları anımsatmak istedim.

Fotoğraflardan ilki tahminen 1936 ya da 1937 yılında çekilmiş. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlaması sırasında çekilen fotoğraf, Yukarı Çarşı’da şimdilerde Atatürk heykelinin bulunduğu alana ait. 
Fotoğrafa bakarken, bu çevrenin ne kadar değiştiğini görmek mümkün. Fotoğraftaki eski ahşap evlerin yerinde şu anda betonarme yüksek binalar bulunmaktadır. Cumhuriyet Analı olarak adlandırılan bu alan, 1931 yılında burada bulunan Kırtepe Mezarlığı’nın kaldırılması ile oluşturulmuştu. O yıllarda resmi kutlamalar, Bartın Lisesi’nin bahçesinde bulunan eski Orta Mektep önünde yapılırdı. 1925 yılında 29 Ekim’in Cumhuriyet Bayramı olarak ilan edilip kutlanmaya başlaması sonrasında Bartın’daki kutlamalara ev sahipliği yapan yer bugünkü Hükümet Caddesi idi. Orta Mektebin hizmete girmesinin ardından resmi kutlamalar bu okulun önündeki Atatürk büstünün bulunduğu alana taşınıyor. Ta ki, Yukarı Çarşı’daki Atatürk heykelinin bulunduğu alan yapılana kadar. Burası yapıldıktan sonra resmi törenlerin ana kutlama alanı burası oluyor.

Yıllarca resmi bayramlar ve diğer kutlamalar, çok ihtişamlı ve şaşalı bir şekilde ve milli bayramlarımızın anlam ve önemine istinaden coşku ile kutlanırdı. Hele ki Cumhuriyet Bayramı kutlamaları iki gün önceden başlar gece de devam ederdi. Bartınlılar da 7’den 70’e Yukarı Çarşı’dan Kemer’e kadar, kutlamalar devam ettiği sürece etkinlik alanlarını doldurur ve Cumhuriyet coşkusuna ortak olurlardı.

Fotoğrafta gördüğünüz bando takımı ise 1935 yılında Bartın Halk Evi’nin kurulması ile birlikte teşekkül etmiştir. Bando elemanları ise o dönemki esnaflardan oluşuyordu. Bu bando, Halk Evleri’nin 1951 yılında kapatılmasının ardından Belediye bünyesine geçti. Bando çok yakın bir tarihe kadar Bartın Belediyesi bünyesinde faaliyetlerini sürdürdü.
Gelelim ikinci fotoğrafımıza… Yine bir Cumhuriyet Bayramı kutlaması. Ancak bu kez 1974 ya da 1975 yılı. Bartın Lisesi Kız Bando Takımı’nı resmi geçit sırasında görüyoruz. Protokol locasında Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak Milletvekili Gazeteci Zekai Altınay ve Bartın Belediye Başkanı Davut Fırıncıoğlu, Kaymakam Fevzi Baysan görünüyor. Arkada görünen bina ise 1951 yılında Halk Evi binası olarak yapımına başlanan ancak aynı yıl Halk Evleri’nin kapatılmasının ardından Devlet Hastanesi’ne dönüştürülen ve yıllarca Bartınlılara hizmet veren eski hastane binası. Bu bina şimdilerde Bartın İl Sağlık Müdürlüğü olarak ilimize hizmet vermeyi sürdürüyor.

Bu fotoğrafa bakınca insan, “Nerede o eski coşkulu bayram kutlamaları ve nerede okulların bando takımları” diye sormaktan alı koyamıyor kendini.

 

Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.