Ecen Sigorta
17 Ağustos 2018 Cuma
Anasayfa > Yazarlar > Çetin ASMA > 3 kare ile mazide kalan Bartın
Çetin ASMA

3 kare ile mazide kalan Bartın

20.11.2017 09:24 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Çetin ASMA

İki tanesi 1930'lu yıllara, diğeri ise 1960 yıllara ait 3 adet siyah beyaz fotoğraf karesi ile Bartın'daki geçmişin güzelliklerini sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz.

Bu fotoğraflara baktığınızda burası da neresi? Dedirtecek görüntülerle karşılaşıyorsunuz. Evet, günümüzde Bartın artık o yıllardaki gibi bakir ve güzelliklerle dolu değil. Herkes bunun farkında.
İlk fotoğrafımız Orduyeri Tepesi'nin Kaynarca mevkiinden Kanlıırmak tarafına doğru bir görüntü. Ön tarafta Kaynarca mevkii ve bütün haşmetiyle "Kanlıırmak" namı ile anılan Arıt'tan gelen Bartın'ın ırmağının bir kolu görünüyor. Sizin de gördüğünüz gibi yer yer yemyeşil ve tarlalarla dolu. Fotoğrafın ortasındaki genişçe alanın ortasında tarihi Ateş Değirmeni'ni görmek mümkün? Yine o geniş arazinin arka tarafında Irmağın solunda kalan yerleşim birimi Balamba Mahallesi, ırmağın sağında kalan yerleşim yeri ise Tuna Mahallesi.  Irmağa paralel sağ tarafta görünen yol ise 1930'da açılarak hizmet vermeye başlayan Kanlıırmak Caddesi ve Okulak Mahallesi görülmekte. Ateş Değirmeni ve çevresi, zaman içinde çevre yollarının yapılması ardından da 1953'te yapılan Göğüs Hastalıkları Hastanesi sonrasında da Devlet Hastanesi'nin yapılması ile çok değişti ve gelişti. Şimdi buralar binalarla dolu. İşte size Kaynarca mevkiinden sizlere Bartın Irmağı, Okulak Mahallesi, Kaynarca ve Ateş Değirmeni tarafından görüntüsü. 

Bugün sizlerle paylaşmayı uygun bulduğun diğer kare de ilk fotoğrafla aynı zamanda çekilmiş. Bu fotoğraf da Orduyeri Mahallesi Kaynarca mevkiinden, Aladağı tepesi, Bartın Irmağı ve Kanlıırmak Caddesi'nin o dönemki görüntüsünü bizlere anlatıyor. Fotoğrafın tam ortasında etrafı açık şekilde görünen Kırtepe Mektebi ve çevresi? Bu açık alan 1950 yılında Halkevi Binası olarak yapımına başlanan ancak sonrasında Devlet Hastanesi'ne dönüştürülen şimdiki İl Sağlık Müdürlüğü'nün binasının bulunduğu yer. Aladağı mevki ise o yıllarda bomboş. Henüz yerleşime açılmamış. Günümüzde ise çarpık ve düzensiz yapılaşmanın olduğu her yerin binalarla dolduğu bir yerleşim birimi konumundadır. 

Bugün sizlerle paylaşacağım üçüncü fotoğraf ise 1960'lı yıllarda çekilmiş. Kemerköprü Mahallesi Kuleyanı mevkiini gösteriyor. Fotoğrafta yukarıda görünen büyük bina ilk ismi ile Asri Okul, şimdiki ismi ile ise Atatürk İlköğretim Okulu. O yıllarda henüz Bartın konakları bozulmamış, bütün haşmeti ve güzelliklerini sergiliyor. Bütün konakların ahşaptan olduğu ve hepsinin bahçelerinin yemyeşil olduğunu görmek mümkün. Bu konakların yerinde günümüzde maalesef beton binalar yükselmekte.

Fotoğrafın ortasında yukarıya doğru görülen yol ise Halatçıyaması yokuşu.

İşte eski güzel ve bakir Bartın'dan üç siyah beyaz anı.

Etiketler : Bartın Çetin Asma
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.