14 Aralık 2017 Perşembe
Anasayfa > GÜNDEM > 24 bin 600 dekar arazi sulanacak?
24 bin 600 dekar arazi sulanacak?

24 bin 600 dekar arazi sulanacak?

05.12.2017 09:48:49 12 14 16 18 yazdır
Çalışmaların hızla sürdüğü Kozcağız Barajı Projesi ile 24 bin 600 dekar zirai arazi suyla buluşacak.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Bartın'a yaptığı sulama yatırımları ile münbit toprakları su ile buluşturmaya devam ediyor. Bu çerçevede çalışmaların hızla sürdüğü Kozcağız Barajı Projesi ile 24 bin 600 dekar zirai arazi suyla buluşacak.

Kil çekirdekli kum-çakıl dolgu tipinde inşa edilmekte olan barajın temelden yüksekliği 54 metreyi buluyor. Kozcağız Barajı'ndan hem sulama alanında fayda sağlanacak, hem de Bartın ili taşkın zararlarından korunacak. 

Fiziki gerçekleşme yüzde 61

 

Bartın Kozcağız Barajı'nda depolanacak su ile 24 bin 600 dekar zirai arazi sulama suyuyla buluşacak. Ayrıca bölgede yaşanabilecek muhtemel taşkın zararlarının önüne geçilecek. Baraj inşaatında derivasyon tüneli giriş-çıkış yapıları ile çevirme seddesi tamamlanarak, yüzde 61 fiziki gerçekleşme sağlandı.

 

Ekonomiye yıllık 18.6 milyon TL katkı sağlayacak

 

Projenin hayata geçmesi ile dekar başına 525 lira gelir artışı, milli ekonomiye ise yıllık 18 milyon 632 lira katkı sağlanması öngörülüyor. 

Bartın taşkın zararlarından korunuyor

 

Konuya ilişkin olarak Orman ve Su İşleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Bartın'da son dönemde yapılan su yapılarının artmasının bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde önemli rol oynadığının altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu'nun, "Bartın'da inşa edilen sulama projeleri ile yeni istihdam alanları açacağız ve çiftçilerimizin bereketine bereket katacağız. Ayrıca Bartın'da son 14 yılda 32 adet derenin ıslahını tamamladık. İnşa ettiğimiz taşkın koruma tesisleri ile Bartın'ı taşkınlardan koruyacağız" sözlerine de yer verildi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri