Ecen Sigorta
20 Eylül 2018 Perşembe
Anasayfa > EKONOMİ > 2018 inşaat sektörünün altın yılı olacak

2018 inşaat sektörünün altın yılı olacak

27.12.2017 12:13 12 14 16 18 yazdır
Yıllardır Bartın'da emlak piyasasının nabzını tutan ve sektörün ilimizdeki güvenilir aktörlerinden biri olan Yıldırım Emlak'ın sahibi Murat Yıldırım, gelecek yılın inşaat sektörünün altın yılı olacağını savundu.
2018 inşaat sektörünün altın yılı olacak


 

TOLGA AKINER

Yıllardır Bartın'da emlak piyasasının nabzını tutan ve sektörün ilimizdeki güvenilir aktörlerinden biri olan Yıldırım Emlak'ın sahibi Murat Yıldırım, 2017'de oldukça hareketli geçen inşaat sektörünün önemini ve ekonomi üzerindeki taşıyıcı olma özelliğini 2018'de de sürdüreceğini söyledi, hatta gelecek yılın inşaat sektörünün altın yılı olacağını savundu. Bartın'daki "Daire fiyatları pahalı" eleştirisine katılmadığını belirten Yıldırım, asıl pahalı olanın arsa fiyatları olduğunu dile getirdi. Müşterilerin artık daha nitelikli evler aradığını belirten Yıldırım, Bartın'da da akıllı ev sistemlerinin kullanılmaya başlandığını ama bunun şimdilik az olduğunu kaydetti. Yıldırım, Çatmaca mevki özellikle de Cumhuriyet Mahallesi'nin hala en popüler bölge olduğuna dikkat çekerken, Karaköy'ün de pirim yapan ve tercih edilen bir mahalle olduğunu söyledi. Yıldırım'ın önümüzdeki iki yıl içinde sürpriz artış beklediği yer ise Orduyeri oldu. Murat Yıldırım, konut almayı düşünenlere içinde bulunduğumuz dönemi iyi değerlendirmeleri tavsiyesinde bulundu. Yıldırım, "Faizler yaza doğru yükselir. Şimdi müteahhitlerden iskontolar alabiliyoruz. Şubat'ın ilk yarısına kadar olan dönem ev almak isteyenler açısından değerlendirilmesi gereken bir dönem" dedi.
Murat Yıldırım ile ilimizdeki emlak piyasasının içinde bulunduğu durumu, 2017 gerçekleşmelerini ve 2018'e ilişkin beklentilerini konuştuk. Ev almayı planlayanlara ışık tutacağına inandığımız keyifli röportajımızda ilimize ilişkin çok önemli tüyolar veren Yıldırım, ülke ekonomisi açısından da oldukça olumlu bir tablo çizerken Türkiye'yi "büyümesi engellenemez bir güç" olarak nitelendirdi. Yıldırım'a yönelttiğimiz sorular ve verdiği cevaplar şöyle:

 

Durgunluk çok kısa sürdü

 

Soru: 2017 emlak sektörü açısından nasıl geçti?

Cevap: Çok hızlı geçti desek yeridir. Zaten emlak özellikle de inşaat bildiğiniz gibi lokomotif sektör olarak nitelendirilir. Geçen yıl da, Türkiye'de ve Bartın'da bunu gözlemledik. Bilindiği üzere inşaat sektörü Aralık ayında ki o da sadece 15 gün hafif bir durgunluk oldu. Ama sonrasında piyasa yeniden hareketlendi ve 15 günlük durağanlık telafi edildi. Şu anda emlak piyasası kaldığı yerden yani hızlı bir şekilde gelişimini sürdürüyor. Piyasada sirkülasyon oldukça fazla. Aralık ayı konut satış rakamları yüksek gelir diye düşünüyorum.

 

Pahalı olan daire değil arsa fiyatları

 

Soru: Fiyat bazında bir değerlendirme yapmanızı istesek özellikle metrekare birim fiyatı nereden nereye geldi?

Cevap: Lüks olarak nitelendirdiğimiz sıfır daireler için halihazırda ortalama metrekare birim fiyatı bölgesine göre 2 bin ila 2 bin 500 TL arasında değişiyor. Hani 'Bartın'da daireler çok pahalı' diyorlar ya, aslında daireler pahalı değil. Bartın'da arsa fiyatları oldukça yüksek. Niye böyle? Çünkü şehrin yeni imar planları bir türlü yapılamadı. Bu yüzden de şehir dar bir alana sıkıştı. Yeni imar alanları açılmadığından mevcut yapıda zaten az olan arsaların değerleri oldukça arttı. Çünkü arsa sahipleri bunun farkında. Bu yüzden de yüzde 40, yüzde 50 gibi aslında olmaması gereken kat karşılığı rakamlar istiyorlar müteahhitlerden. Bu durumda müteahhitler de yaptıkları daireleri yüksek fiyatlara sunuyorlar. Arsa maliyetini yukarı çıkaran bir diğer faktör de bence müteahhitler arasındaki rekabet. Herkes 'o araziyi ben alayım. Ben bina yapıp satayım' deyince ortaya bugünkü tablo çıkıyor. Tabi sadece bu da değil. İnşaat malzemelerindeki fiyat artışı da emlak fiyatlarının artmasındaki sebeplerden biri.

 

Müşteri artık daha nitelikli evler arıyor

 

Soru: Bartın'da en fazla tercih edilen konut tipi ne?

Cevap: Bir ara ilimizde oldukça fazla inşa edilen 1+1 konutlarda sanki bir doygunluk var gibi. 1+1'ler hala özellikle üniversite güzergahında kiraya vermek amacıyla yatırımcılar tarafından tercih ediliyor. Onun haricinde 2+1'leri satmak eskiden çok kolaydı Bartın'da. Ama artık vatandaşlarımız bu tip dairelerin de niteliklerine bakıyor, her daireyi almıyor. Mesela metrekaresi büyük olacak, çift banyosu olacak, ankastresi olacak, doğalgazlı olacak, mantolaması olacak filan? Eğer bir daire bu özelliklere sahip ise çok kısa sürede ya satılıyor ya da kiraya veriliyor. Çünkü vatandaş artık niteliğe bakıyor.

 

Akıllı ev sistemleri artık Bartın'da da kullanılıyor

 

Türkiye genelinde özellikle büyük şehirlerde artık tercih sebebi olan ve hayatı kolaylaştırması açısından ultra lüks ev olarak nitelendirdiğimiz konut tiplerinde kullanılan akıllı ev sistemleri çok az da olsa bazı yapılarda Bartın'da da kullanılıyor. Bunları yaptıkları binalarda kullanan müteahhit arkadaşlarımız var. Ama sayısı çok az. Önümüzdeki yıllarda bu sistemlerin eskiden lüks olarak görülen ancak bugünkü standart dairelerde bulunan ankastre mutfak setleri, çelik kapı ve pimapen cam ve kapılar gibi standart bir nitelik kazanacağını değerlendiriyoruz. Doğal olarak bu sistemlerin bulunduğu dairelerin fiyatları da yüksek oluyor. Mesela Bartın için metrekare birim fiyatının bu tip özellikler taşıyan ultra lüks daireler için 3 bin TL civarında olduğunu söylemek mümkün.

 

Sürprizi Orduyeri yapacak!

 

Soru: En fazla pirimi 2017 yılında hangi semtler yaptı?

Cevap: Bartın'da favori semt Cumhuriyet Mahallesi, Çatmaca mevkidir. Ardından hiç şüphesiz ki Karaköy geliyor prim yapan yerler açısından. Ben önümüzdeki dönemde Orduyeri'nden sürpriz bekliyorum. En büyük sürprizi çok uzun yıllardır fiyatların atıl kaldığı Orduyeri yapacak. Bir iki sene sonra çok fazla prim yapacağını düşünüyorum. Bunu neye dayanarak söylüyorum? Yeni imar planı kısa sürede tamamlanıp yeni imar alanları açılmadığı takdirde ırmak üzerine yapılacak olan yeni köprüler ile Orduyeri'nin ulaşım sorunun aşılacağı düşüncesinden hareketle söylüyorum. Zaten Orduyeri'nde imara uygun oldukça fazla boş alan da bulunuyor. Sözün özü o köprüler yapıldığı anda Orduyeri-Kaynarca hattındaki daireler yüzde 20-25 oranında otomatikman pirim yapar.

 

Konut almak için en uygun dönem

 

Soru: Kredi faizlerinin konut satışları üzerindeki etkisi ne?

Cevap: Bu aralar kredi faiz oranları bir nebze yükseldi. Bunun emlak piyasası üzerinde olumsuz etki yaratabileceği konuşuluyor ancak işin aslı böyle değil aslında. Çünkü bu durumun karşılığında müteahhitler ellerindeki daireleri nakite çevirebilmek için çok ciddi iskontolar yapabiliyorlar. Bartın'da müteahhitlere daire bayına 25 bin TL'ye kadar iskontolar yaptırabiliyoruz. Sizin anlayacağınız bu iskontoların getirisi, Aralık, Ocak ve Şubat aylarında yükselen faizin getirdiği ek maliyetin çok çok üstünde. Müteahhitlere iskontolar yaptırabiliyoruz. Bunun için de herkese tavsiyemiz, eğer ev almayı düşünüyorlarsa bu ayları çok iyi değerlendirmeleri. Çünkü sonrasında yeni yılla birlikte maliyetlerdeki artışın etkisiyle fiyatlar zamlanacak. Yaza doğru kredi faiz oranları düşer ama bu düşüş yine de bu dönemde sağlanan iskontonun kazancını sağlamaz. Yani şu anda alan kar eder.

 

İnşaatın altın yılı olacak

 

Soru: Emlak sektöründe 2018 beklentileri nasıl?

Cevap: Türkiye inşaat sektörü açısından 2018'de altın yılını yaşayacak. Şu an için vatandaşlarımızın önemli bir bölümü buna pek ihtimal vermese de bunu hep birlikte yaşayarak göreceğiz. 'Niye?' diye soracak olursanız; bunun pek çok nedeni var. Filyos projesi burnumuzun dibinde tüm hızıyla devam ediyor. 400 yataklı Devlet Hastanesi'nin ihalesi yapıldı, yakın zaman içinde inşaatı başlayacak. Adliye binası bitiyor, barajlar bitti? Kısacası devletimizin Bartın ve bölgemize müthiş yatırımları var. Bunlar yeter zaten inşaat ve emlak sektörünü 2018'de altın çağını yaşaması için. Çünkü bu yatırımlar yeni iş imkanları demek, yeni iş imkanları daha fazla istihdam demek, kentimize ve bölgemize kalifiye işgücünün gelmesi demek, beyaz yakalıların gelmesi demek. Bütün bunlar inşaat sektörünün gelecek yıl da oldukça hızlı geçeceğini gösteriyor. Türkiye genelinde düşünecek olursak da durum aynı. Mesela Sayın Cumhurbaşkanımız talimatı ile 450 bin taşeron işçi kadroya alınıyor. Bunların yüzde 50'si genç. Bu yüzde 50'nin yüzde 90'a yakını da bekarlardan oluşuyor. Bunların büyük bir bölümü evlenebilmek için kadroyu bekliyorlardı. Şimdi bu da gerçekleşti. Şimdi bunlar evlenecek, mobilyasını alacak, beyaz eşyasını alacak, evini alacak, kiralayacak. Bu durum ekonomiyi canlardıracak çünkü çok fazla sektör bu durumdan nemalanacak. Bunların başında da emlak sektörü geliyor elbette. Bunun haricinde Sayın Başbakanımız açıkladı, 2018 yılında 110 bin yeni memur alınacak kamuya.

 

"İmar Planı yapılmalı"

 

Bartın özelinde Üniversitemiz hala emlak sektöründe itici güç olmayı sürdürüyor. Bartın Üniversitesi 2018'de daha da büyüyecek. Yeni bölümler açılacak öğrenci sayısı daha da artacak. O bölge zaten bir 5 yıl sonra kimsenin tahmin dahi edemeyeceği kadar prim yapacak. Bu noktada bir kez daha söylemek isterim ki tüm bunlar için imar planının bir an önce yapılması gerekiyor. Bu, kentimizin planlı büyümesi için olmazsa olmaz.

 

"Vali Dirim Bartın için bir şans"

 

Bu arada kentimizin çok şanslı olduğu bir diğer unsur da hiç şüphe yok ki Valimiz. Sayın Nusret Dirim, bu şehir için gerçekten de gece-gündüz demeden çalışıyor. Her zaman halkın içinde ve halktan biri olduğu için kısa sürede tüm Bartınlıların takdirini ve sevgisini kazandı kendisi. Bunu gözlemlemek mümkün. Bunda daha önce Ankara'da çok başarılı bir şekilde yürüttüğü Keçiören Kaymakamlığı döneminde edindiği deneyimler olduğunu düşünüyorum. İşleri kolay ve hızlı yürütüyor. Kentin gelişimine katkı sağlayacak projelere özenle eğiliyor ve gerçekleştirme sürecini hızlandıracak adımların atılmasına katkı sağlıyor.

 

"İnşaat, 2018'de de ekonomide taşıyıcı olacak"

 

Kısacası inşaat sektörü hem Bartın'da hem de Türkiye'de 2018 yılında da taşıyıcı sektör olma özelliğini sürdürecek. Hükümetimizin dev yatırımları sürecek. Bu nedenle ben kimsenin 2018 için karamsar olmaması gerektiğini düşünüyorum. Türkiye 2018'de 2017'den daha hızlı ve daha fazla büyüyecek. Bu şimdiden öngörülebiliyor. Biraz önce anlattığım konuları üst üste koyduğunuzda bunun realist bir tahmin olduğunu görebilirsiniz. Çünkü artık Türkiye kabuğunu kırdı. Kim ne derse desin, Türkiye AK Parti iktidarlarında son 15 yılda çok ciddi bir büyüme ivmesi yakaladı. Su yolunu buldu, gidiyor artık. Kimse kusura bakmasın Türkiye büyümesini sürdürecek. Birileri bunu engellemeye yönelik bir takım hamleler yapmaya çalışıyor ama artık Türkiye eski Türkiye değil. Türkiye artık hedefine çok iyi odaklanmış bir ülke.

 

"Ülkemiz büyüme hamlesini sürdürecek"

 

İstikrarlı bir hükümetimiz var, başımızda çok önemli bir liderimiz var. Önemli olan Türkiye halkının liderine sahip çıkması, ki bunu 15 Temmuz'da sokaklara çıkarak vatanına devletine ve liderine nasıl sahip çıktığını yedi düvele en güzel şekilde gösterdi. Daha geçen hafta BM'de 128 ülke Sayın Cumhurbaşkanımızın verdiği öneriye destek oldu. Artık herkes Türkiye'nin büyümesini görüyor ve takdir ediyor. Asya, dünyada hızla büyüyen çok önemli bir Pazar. Türkiye'de bu pazarda çok iyi ve önemli bir yer edindi kendine. Gerçekten de Türkiye dış politikası ile iç politikadaki dinamikleri ile Türk halkının feraseti ve liderine güvenerek onun etrafında bütünleşmesiyle ülkemiz büyüme hamlesini bundan sonra da devam ettirecek diye düşünüyorum."

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri