Ecen Sigorta
17 Temmuz 2018 Salı
Anasayfa > EKONOMİ > 2017 Yılı 2/B Madde Uygulama Çalışmaları tamamlandı
2017 Yılı 2/B Madde Uygulama Çalışmaları tamamlandı

2017 Yılı 2/B Madde Uygulama Çalışmaları tamamlandı

06.01.2018 15:37 12 14 16 18 yazdır
Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Zonguldak ve Bartın illerinde önceki yıllarda Orman Kadastrosu yapılan köy, mahalle ve beldelerde programa alınan 2/B Madde Uygulaması 2017 yılı sonu itibariyle bitirildi.


​Nilay Meryem ÇÖMLEK


Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğünce 2/B Madde çalışmaları için pilot bölge seçilen Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğünde 4 adedi yerli ve 15 adedi diğer Orman Bölge Müdürlüklerinden gelen 19 adet Orman Kadastro Komisyonu çalışarak, arazi ölçüm ve projelendirme çalışmaları ihale edildi. Çalışmalarla toplam 360 adet birimden 348 adet birim bitirildi. Diğer 12 adet birim ise davalı olması, projelerinin hatalı ve sayısal olmaması gibi itilaflı olan alanlarda ise önümüzdeki yıllarda yapılacak. Bu çalışmalarla birlikte Zonguldak, Bartın ve Karabük illeri 2/B Madde Uygulama çalışmaları büyük ölçüde tamamlanmış oldu.
Beşel: “Tatandaşlarımızın hak kaybına uğramaması için çalışıyoruz”


Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşel konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada “Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu’nun talimatlarıyla 2016 yılı sonu itibariyle gerek Zonguldak’ta gerekse de tüm Türkiye’de orman kadastrosunun bitirildi. Teşkilat olarak vatandaşlarımız ile olan sıkıntımızı bu noktada yaşıyorduk. 2/B çalışmalarının bitirilmesiyle orman köylümüzle hasım değil hısım olacağız. Orman sınırları dışına çıkarılan yerlerin geometrik ve hukukî durumlarının tayin ve tespiti ile bu suretle sınırlandırılan ormanların ve orman sınırları dışına çıkartılan alanların belirlenmesi işleri olan 2/B madde uygulamalarını bitirdik. 3 milyon 514 bin TL harcanarak 348 adet birimde toplam 7 bin 785 hektar 2/B alanı tespit edildi. Ormanların içinde ve bitişiğinde bulunan her çeşit taşınmaz malların ormanlarla müşterek sınırlarının tayin ve tespitinin yapılarak bu alanların tapu siciline tescillerini sağlamak ve burada yaşayan vatandaşlarımızın hak kaybına uğramamaları için azami gayret sarf ettik. Emeği geçen, katkısı olan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri