Ecen Sigorta
22 Eylül 2018 Cumartesi
Anasayfa > EKONOMİ > 2017’de 431 faaliyete “ÇED olumlu” kararı verildi
2017’de 431 faaliyete “ÇED olumlu” kararı verildi

2017’de 431 faaliyete “ÇED olumlu” kararı verildi

22.02.2018 16:37 12 14 16 18 yazdır
Geçen yıl Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, ÇED yönetmeliği kapsamında, proje bedeli 82,8 milyar TL olan 431 faaliyete “ÇED olumlu kararı” verildi.


Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan, Bakanlık tarafından geçen yıl ÇED değerlendirilmesi yapılan faaliyetler ve bunlara ilişkin kararlar ile maliyetleri konusunda ayrıntılı bir açıklama yaptı. Açıklamasında 2017 yılı içerisinde bakanlıkça “ÇED olumlu” kararı verilen faaliyet sayısının 431 olduğunu bildiren Özcan, bunların toplam maliyetinin ise 82 milyar 829 milyon TL olduğunu bildirdi. Geçen yıl 106 faaliyet için de mevzuata uygunsuzluk sebebiyle “iade”, “iptal” ve “olumsuz” kararı verildiğini ifade Özcan şu bilgileri paylaştı:
“2017 yılı içerisinde verilen ÇED kararlarının dörtte biri iade edildi. Yapılan her başvuru olumlu sonuçlanmazken, komisyonca değerlendirilen raporlardan uygun bulunmayan raporlara ÇED olumlu kararı verilmedi. İl Müdürlüğümüze 2017 yılı içerisinde yapılan başvurulardan; 74 başvuru kapsamdışı olarak değerlendirilmiş, 4 başvuru içinse ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı verilmiştir. Yine Bakanlığımız tarafından ‘ÇED olumlu’ ya da ‘ÇED Gerekli’değildir kararı verildikten sonra, proje sahibi tarafından nihai çevresel etki değerlendirmesi raporu veya proje tanıtım dosyasında taahhüt edilen hususlara uyulup uyulmadığı ÇED izleme-kontrol ve denetim çalışmaları ile izleniyor, uygunsuzluk tespit edilmesi durumunda ise söz konusu taahhütlere uyulması için idari yaptırımlar uygulanıyor.

 

Çevresel Etki Değerlendirmesi süreçleri

 

Bakanlığımız tarafından yürütülen Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) süreçleri; Gerçekleştirilmesi planlanan projelerin çevreye olabilecek olumlu ve olumsuz etkilerinin belirlenmesinde, olumsuz yöndeki etkilerin önlenmesi ya da çevreye zarar vermeyecek ölçüde en aza indirilmesi için alınacak önlemlerin, seçilen yer ile teknoloji alternatiflerinin belirlenerek değerlendirilmesinde ve projelerin uygulanmasının izlenmesi ve kontrolünde sürdürülecek çalışmalardır.

Bakanlığımız ve bağlı Taşra Birimleri tarafından süreç içerisinde halkın katılım toplantıları ile yöre halkını da yapılacak yatırımın ÇED süreci ile ilgili bilgilendirme yapılıyor. Toplantının yeri, tarihi ve saati en az 10 gün öncesinden, yerel ve ulusal yayım yapan gazetelerde ilan ediyor.

Toplantı Çevre ve Şehircilik İl Müdürünün veya görevlendireceği bir yetkilinin başkanlığında yapılır. Toplantı tutanağı, bir sureti Valilikte kalmak üzere Bakanlığa gönderiliyor. Komisyon üyeleri kendilerine iletilen tarihe göre halkın katılımı toplantısına katılabiliyorlar. Halkın katılımı toplantısı çalışmaları ile ilgili sekretarya hizmeti, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yürütülüyor.

 

Halkın görüşü

 

Komisyon tarafından incelenerek son şekli verilen ÇED Raporu halkın görüş ve önerilerini almak üzere, Bakanlık ve/veya Valilik tarafından askıda ilan ve internet aracılığı ile 10 takvim günü görüşe açılır. Bakanlıkça proje ile ilgili karar alma sürecinde bu görüşler de değerlendirilir. Bakanlık halktan gelen görüşler doğrultusunda, rapor içeriğinde gerekli eksikliklerin tamamlanmasını, ek çalışmalar yapılmasını ya da Komisyonun yeniden toplanmasını isteyebilir. Nihai ÇED Raporu ve eklerinin proje sahibi taahhüdü altında olduğunu belirten taahhüt yazısı ve noter onaylı imza sirküleri 5 iş günü içerisinde Bakanlığa sunulur. Kamu kurum/kuruluşlarından imza sirküleri istenmez.

 

Karar aşaması

 

Bakanlık, Komisyonun rapor hakkındaki çalışmaları ve halkın görüşlerini dikkate alarak proje için ‘ÇED Olumlu’ ya da ‘ÇED Olumsuz’ kararını on iş günü içinde verir, bu kararı komisyon üyelerine bildirir. Proje için verilen  ‘ÇED Olumlu’ ya da ‘ÇED Olumsuz’ kararı Bakanlık ve Valilik tarafından askıda ilan ve internet aracılığı ile halka duyurulur.

 

“ÇED Olumlu” kararı

 

Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporu hakkında Komisyonca yapılan değerlendirmeler dikkate alınarak, projenin çevre üzerindeki olumsuz etkilerinin, alınacak önlemler sonucu ilgili mevzuat ve bilimsel esaslara göre kabul edilebilir düzeylerde olduğunun saptanması üzerine gerçekleşmesinde sakınca görülmediğini belirten Bakanlık kararıdır. Gerekli izinler alınarak yatırıma başlanmasında sakınca yoktur. ‘ÇED Olumlu’ kararı verilen proje için yedi yıl içinde mücbir bir sebep bulunmaksızın yatırıma başlanmaması durumunda ‘ÇED Olumlu’ kararı geçersiz sayılır.

 

“ÇED Olumsuz” kararı

 

Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporu hakkında Kapsam Belirleme ve İnceleme Değerlendirme Komisyonunca yapılan değerlendirmeler dikkate alınarak, projenin çevre üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle uygulanmasında sakınca görüldüğünü belirten Bakanlık kararıdır. Yatırım gerçekleştirilemez. ‘ÇED olumsuz’ kararı verilen projeler için, bu karara neden olan şartlarda değişiklik olması durumunda yeniden başvurulabilir.

 

İzleme ve Kontrol

 

Bakanlık, ‘ÇED Olumlu’ kararı veya ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı verilen projelerle ilgili olarak, ÇED Raporu veya Proje Tanıtım Dosyasında öngörülen ve proje sahibi tarafından taahhüt edilen hususların yerine getirilip getirilmediğini izler ve kontrol eder. Bakanlık bu görevi yerine getirirken gerekli görmesi durumunda ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapar.

Proje sahibi ‘ÇED Olumlu’ veya ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararını aldıktan sonra projede yapılacak bu Yönetmeliğe tabi değişiklikleri Bakanlığa veya Valiliğe iletmekle yükümlüdür.”

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri