Ecen Sigorta
21 Ağustos 2018 Salı
Anasayfa > Yazarlar > Çetin ASMA > 1962’den 3 kare ile eski Bartın
Çetin ASMA

1962’den 3 kare ile eski Bartın

16.04.2018 09:24 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Çetin ASMA


 

Bu haftaki yazımızda da sizlere Bartın’ın zaman içerisinde değişen eski mekanlarını yine siyah beyaz kareler eşliğinde tanıtmaya devam ediyoruz.

Her geçen gün artan nüfusu ve gelişen mimarisi ile Bartın şehir Merkezi artık yetmez oldu. Kentimiz dışına doğru hızlı bir büyüme ivmesi içerisinde.

Fotoğraf arşivimi karıştırırken kentimizin eski güzel dokusunu yansıtan yeni bazı fotoğraflar buldum. Bunları da sizlerle paylaşmak, o günlere sizleri götürerek bir zamanlar sahip olduğumuz sade ama güzel şehir yapısını hatırlatmak istedim.

Bu sayfada bugün sizlerle paylaşacağım üç fotoğraf da 1962 yılında çekilmiş.

 Fotoğraf-1: Kent Merkezi’ndeki Hükümet Caddesi’nden bir kare. Hamam Sokağı’nın başı… Fotoğraf karesinde gördüğünüz ilk bina o dönem Nihat Arifoğlu’na ait olan Mavi Köşe Oteli. Altında da rahmetli İrfan Akça’ya ait Oto Parçacı dükkanını görüyorsunuz. Bu dükkanın önünde camdan tezgahı bulunan “Alov” namında bir seyyar satıcı vardı. Küçük tezgahında yıllarca aynı noktada çakı, çakmak, tarak, anahtarlık gibi küçük şeyleri satarak geçimini sağlamaya çalışırdı. Bu binanın yerinde şimdilerde Bayraktarlar’a ait yeni yapılmış bir bina bulunuyor.

Bu binanın yanındaki iki katlı yapı ise günümüze kadar intikal eden nadir binalardan biri… O yıllarda binanın altındaki 4 dükkandan birinde Eczacı Fuat Çekici’nin Şafak Eczanesi, hemen yanında 1925 yılında Ahmet Kemal Aliş tarafından kurulan Azim Kitabevi, onun yanında Hasan Kandıralı’ya ait Yeşil Bartın Lokantası ve son olarak da lokantanın yanında Mehmet Başoğlu’na ait Başoğlu Pastanesi görülmektedir.

Bu binanın hemen arkasında görülen 3 katlı balkonlu bina ise önceleri Halk Evi ve Cumhuriyet Halk Fırkası binası olarak kullanılan, 1951 yılından itibaren de Vergi Dairesi olarak Bartın’a hizmet veren bina görülüyor. Bu bina 80’li yıllarda yıkılmış ve yerine şimdilerde Ziraat Bankası’nın hizmet verdiği bina yapılmıştır. Hükümet Caddesi o dönem Kütahya Tavşanlı’dan getirilen parke taşlarla döşenmişti.

 Fotoğraf-2: Karakaş Caddesi’nin 1962 yılında yüksek bir noktadan çekilen görüntüsü. Burada değişen aslında fazla bir şey yok gibi görünse de Yukarı Camii’nin arkasındaki boş görülen alanda şimdilerde bir Şadırvan ve umumi tuvalet bulunuyor. Bunlar 1970’li yıllarda dönemin Belediye Başkanı Kemal Samancıoğlu tarafından yaptırılmıştı.

 Fotoğraf-3: Yukarı Çarşı’dan Hamam Sokağı’na doğru inerken, şimdilerde Bartın Ticaret ve Sanayi Odası’nın hemen yanında bulunan Bartın Bombarşe’si. Bu binanın 1910 yılında yapıldığını giriş kapısının üzerindeki tarihten anlıyoruz. Aynı zamanda bu bina 1920’li yıllarda Osmaniye Oteli adıyla kentimize hizmet veren Bartın’ın ilk oteli olma özelliğine de sahiptir. İlerleyen yıllarda İnceoğlu Oteli adıyla hizmet vermeye devam etmiştir. Üç katlı binanın altında görülen dükkan ise Hacı Bey namı ile anılan İbrahim Hakkı İnceoğlu tarafından “Bartın Bombarşesi” adıyla uzun yıllar işletilmiştir. “Bombarşe” Fransızca kökenli bir kelime olup “ucuzluk pazarı” anlamını taşımaktadır. Bu mağazada iğneden araba lastiğine kadar ne ararsanız o dönem bulmak mümkündü.

Bu mağazanın önündeki kaldırımda da Çini karo taşlarla “Bartın Bombarşe”si yazılıydı. Fakat Bartın Belediyesi tarafından ilerleyen yıllarda kaldırımlar yenilenirken bu yazı da kaldırıldı.

Bu bina da kentimizde eskilerden günümüze kalan nadir yapılardan biri olarak varlığını sürdürüyor.

Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.