Ecen Sigorta
21 Ağustos 2018 Salı
Anasayfa > Yazarlar > Çetin ASMA > 1932’nin Kaymakamı ve bürokratlar…
Çetin ASMA

1932’nin Kaymakamı ve bürokratlar…

23.04.2018 11:08 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Çetin ASMA


Kolleksiyonumuza yeni dahil olan 10 Nisan 1932 tarihli bir fotoğrafla sizlere o dönemin bürokratlarını anımsatmak istedik.

Fotoğraflardaki kişileri tanıtmak için Bartın Gazetesi’nin arşivinden faydalandım. Bu karedeki kişileri tanımak için fotoğrafın çekildiği tarih ile Bartın Gazetesi’nin o yıllarda basılan sayılarını tek tek inceleyerek, bilgileri en doğru şekilde sizlere aktarmaya çalışıyoruz.

Öncelikle fotoğraf, bugün maalesef yerinde olmayan, 3 Eylül 1968 yılında yaşanan depremde hasar gören ve 1969 yılında yıktırılan eski Hükümet Konağı’nın önünde çekilmiş. Fotoğrafta görünenlerin hiç biri doğal olarak şu anda hayatta değil. Başta Bartın Kaymakamı olmak üzere, Adliye teşkilatı mensupları, Dava Vekili, Noter, Ticaret Odası Başkanı, Hastane Baştabibi, öğretmenler, Jandarma Bölük Komutanı ve Bartın Müftüsü’nü bu karede birarada görmek mümkün.
Fotoğrafta en önde oturanlar arasında ortada soldan 6. sırada görünen kişi dönemin Bartın Kaymakamı Tevfik Bey. Tevfik Bey, halk arasında “Topal Tevfik” olarak da anılıyordu. 1933 yılında Bartın’dan ayrılarak Tekirdağ Hayrabolu’ya atanmıştır.

Yine ön sırada sol başta oturan kişi Bartın Memleket Hastanesi Baştabibidir. Ön sırada soldan üçüncü üniformalı kişi de dönemin Askerlik Şubesi Başkanı. Onun hemen arkasında ikinci sırada ayakta duran Adliye Baş Katibi Aziz Çamurcu görülüyor. Bunun dışında fotoğrafta kimliğini tespit edebildiğimiz dönemin memur ve bürokratları ise şunlar:

“Öğretmen İsmail Erdoğan, Jandarma Bölük Komutanı Yüzbaşı Feridun Fikri Bey, (kaymakamın sağında ve solunda) başsavcı ve hakimler, Kaymakamın hemen arsında Memleket Hastanesi Baştabibi Doktor Avni Tan, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tek Damarın Ziya Efendi (Ziya Uğur), Dava Vekili Ediplerin Selahattin, Noter Nuri Altmışdört, Bartın Müftüsü Enis Özler, Eczacı İsmail Hakkı Öztürk, Dava Vekili Mehmet Asmalı, Öğretmen Ahmet Cemal Çağlayan, Başkomiser Abdülcabbar Bey, Adliye Mübaşiri, eski öğretmenler ve hükümet konağında görevli diğer personeller…”

İşte size günümüzden tam 86 yıl önce, 10 Nisan 1932 tarihinde çekilen bu siyah beyaz fotoğraf kare ile Bartın’ın idarecileri ve memurları. Hepsine Allah’tan rahmet dilerim.

Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.