Ecen Sigorta
18 Eylül 2018 Salı
Anasayfa > GÜNDEM > 15 Temmuz gecesi Bartın’da camilerden salâ sesleri yükselecek!

15 Temmuz gecesi Bartın’da camilerden salâ sesleri yükselecek!

09.07.2018 09:27 12 14 16 18 yazdır
15 Temmuz Programları Hakkındaki Genelge kapsamında “Şehitlerimiz İçin Kur’an Okuyoruz” kampanyası çerçevesinde 15 Temmuz’a kadar Bartın’daki tüm camilerde ve Kur’an Kurslarında hatim okunacak.
15 Temmuz gecesi Bartın’da camilerden salâ sesleri yükselecek!


 

NİLAY MERYEM ÇÖMLEK


İl Müftüsü Mahmut Gündüz, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan 15 Temmuz Programları Hakkındaki Genelge kapsamında “Şehitlerimiz İçin Kur’an Okuyoruz” kampanyası çerçevesinde 15 Temmuz’a kadar Bartın’daki tüm camilerde ve Kur’an Kurslarında hatim okunacağını söyledi. Gündüz ayrıca 15 Temmuz gecesi ülkemizdeki 90 bin caminin tümüyle birlikte yine Bartın’daki camilerde eşzamanlı olarak saat 00.13’te bir defa salâ okunacağını ve camilerin sabah namazına kadar açık tutularak, minarelerin ışıklarının yakılacağını kaydetti.

Program çerçevesinde yapılacaklarla ilgili bilgi veren İl Müftüsü Gündüz, 15 Temmuz Şehitlerimiz Anma Programı kapsamında “Şehitlerimiz İçin Kur’an Okuyoruz” kampanyası başlatılmış olup, 15 Temmuz 2018 tarihine kadar her Cami ve Kur’an Kursumuzda bir hatim okunacak. 13 Temmuz 2018 Cuma namazı öncesi merkez camilerimizde  “Kur’an-ı Kerim Ziyafeti Programı icra edilecek. Yine 13 Temmuz 2018 Cuma günü bütün Yaz Kur’an Kursu öğretici, öğrenci ve velilerin katılımıyla  Şehitlerimizi Anma Özel Programı icra edilecek. 15 Temmuz 2018 Pazar gününü 16 Temmuz 2018 Pazartesi gününe bağlayan gece ise saat 00.13’te ülkemizdeki 90 bin caminin tümünde eşzamanlı olarak bir defa salâ okunacak.  Ayrıca camilerin sabah namazına kadar açık tutularak, minarelerin ışıkları yakılacak.” dedi.

 “Kur'an-ı Kerim tilavet okunacak”

 

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 15 Temmuz programları hakkında yayımlanan genelgede de şöyle denildi:

“Vatanımızı işgal etmeye, milletimizi yok etmeye, devletimizi yıkmaya kasteden, milletimizin silahlarını yine aziz milletimize doğrultan ihanet çetesi FETÖ karşısında Çanakkale ruhuyla toptan bir direniş ve diriliş öyküsü yazılalı 2 yıl olmuştur. O karanlık gece, verilen destansı mücadeleyle parlak bir zafere dönüşmüştür. Milletine, bayrağına, vatanına, devletine sahip çıkmak üzere cansiparane mücadele eden milyonlar, bu uğurda canını veren şehitlerimiz ve yaralanan gazilerimiz bu necip milletin kalbindeki mümtaz yerini daima muhafaza edecektir. Bu bağlamda 15 Temmuz Ruhu’nun geleceğimiz olan çocuklarımız ve milletimiz nezdinde ortak bir bilince dönüştürülmesi büyük önem arz etmektedir. 15 Temmuz 2016 günü milletçe verdiğimiz mücadelenin yıl dönümünde Cumhurbaşkanlığı ve Valiliklerce düzenlenecek programlar yanında müftülüklerimizce de etkinlikler düzenlenecektir. Buna göre;  Başkanlığımız öncülüğünde milletimizin katılımıyla ‘Şehitlerimiz İçin Kur’an Okuyoruz’ kampanyası başlatılmıştır. Bu kapsamda 15 Temmuz 2018 tarihine kadar her cami ve Kur’an Kursunda en az bir Kur’an hatmi okunacaktır. 13 Temmuz 2018 günü Cuma namazı öncesi şehirlerin merkez camilerinde, bu toprakları vatan kıldığımız günden beri değerlerimiz uğruna canlarını feda eden bütün şehitlerimizin ruhlarına ithafen ‘Kur’an-ı Kerim Ziyafeti’ programları yapılacaktır. Diğer cami ve mescitlerde ise şehitlerimizin ruhlarına ithafen Kur'an-ı Kerim tilavet okunacaktır.  13 Temmuz 2018 Cuma günü Başkanlıkça hazırlanan hutbe tüm camilerde ve mescitlerde okutulacaktır. Ayrıca turistik camilerde ve Arap nüfusun yoğun olduğu yerlerde Başkanlığımız web sayfasında yer alan mezkur hutbenin İngilizce, Almanca ve Arapça versiyonunun okutulması sağlanacaktır.”

 

Seminer düzenlenecek

 

Adana, Adıyaman, Ağrı, Aksaray,  Ardahan, Artvin,  Bartın, Bayburt, Bilecik, Burdur,  Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum,  Diyarbakır, Düzce, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkâri, Hatay,  Iğdır, İzmir, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kayseri, Kırklareli,  Kırşehir,  Kilis, Konya,  Muş, Nevşehir,  Niğde, Sinop,  Şanlıurfa, Tunceli,  Van, Yalova ve Yozgat’ta “Dini İstismar Eden Terör Örgütleri İle Mücadele Semineri” düzenlenecek.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri