Ecen Sigorta
19 Ağustos 2018 Pazar
Anasayfa > EĞİTİM > 10. yılda 4 bin 307 öğrenci mezun oldu

10. yılda 4 bin 307 öğrenci mezun oldu

15.05.2018 15:39 12 14 16 18 yazdır
Bartın Üniversitesi’nin 10’uncu mezuniyet töreninde 4 bin 307 öğrenci mezun olmanın sevincini yaşadı. Mezuniyetine 1 gün kala trafik kazasında hayatını kaybeden Tolga Öztürk’ün diploması da ailesine verildi.
10. yılda 4 bin 307 öğrenci mezun oldu


Haber – Foto:  NİLAY MERYEM ÇÖMLEK


Bartın Üniversitesi’nin 10’uncu mezuniyet töreninde 4 bin 307 öğrenci mezun olmanın sevincini yaşadı. Mezuniyetine 1 gün kala trafik kazasında hayatını kaybeden Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Programı 2. sınıf öğrencisi Tolga Öztürk’ün diploması ve kepli fotoğrafı da ailesine verildi.


Bartın Üniversitesi 2017-2018 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni gerçekleştirildi. Bartın Atatürk Şehir Stadyumu’nda gerçekleştirilen törene, Bartın Valisi Nusret Dirim, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, protokol üyeleri, akademisyenler, Türkiye’nin 81 ilinden ve birçok ülkeden binlerce kişi katıldı. Bartın Atatürk Şehir Stadyumu hınca hınç dolarken öğrenciler de mezun olma heyecanı yaşadı.

 Dirim: “Önemli olan iyi insan olma ideali”

 

Törenin açılışında konuşan Bartın Valisi Nusret Dirim, mezuniyet töreni vesilesiyle Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelenleri Bartın’da misafir etmenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getirerek, “Bugün Bartın için önemli bir gün. Bartın, böyle heyecan dolu bir kalabalığı her zaman görmüyor. Bartın Üniversitesi’nin mezuniyet töreni her sene bir öncekinden daha güzel oluyor. Şehir stadında ülkemizin dört bir yanından insanlar Bartın’da buluşuyor. Bugün yavrularımızı hayat yolculuğuna uğurlayacağız, öğrencilik dönemi bitiyor. Artık iş hayatına doğru yürüyüşlerine devam edecekler. İş hayatı öğrencilik hayatlarından farklı olacak, daha fazla çalışmayı gerektiriyor. Burada önemli olan iyi insan olmak idealidir. Bu idealinizden vazgeçmeyin. Bu koşuşturma içerisinde kültür ve sanattan kopmayın. Sayın Rektörümüz başta olmak üzere idari personeline çok teşekkür ediyorum. En büyük fedakarlığı ailelerimiz yapıyor. Ailelerimizi de çok teşekkür ediyorum. Tüm öğrencilerimizi tebrik ediyorum ve yeni hayat yolculuğunda başarılar diliyorum.” dedi.

 Tunç: “Üniversitemiz Bartın için önemli”

 

Mezuniyet töreniyle Bartın’ın renklendiğini kaydeden ve Bartın Üniversitesi’nin Bartın için çok önemli olduğunu vurgulayan Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç da, “Bugün mezun olan gençlerimiz, gençlik çağlarının en güzel günlerini Bartın’da geçirdiler. Onlar Bartın’a geldiler ve Bartın’ı renklendirdiler, cıvıl cıvıl yaptılar. Bartın’dan güzel hatıralarla ayrılırlar ancak kalpleri, memleketlerine gittiklerinde Bartın’la olacaktır biz buna inanıyoruz. Çünkü insan gençliğinin geçtiği, eğitim öğretim aldığı yerleri hiçbir zaman unutmaz. Mezun olan öğrencilerimizi yine aileleriyle birlikte Bartın’a bekliyoruz. Bartın Üniversite’miz 2008 yılında kuruldu ve o yıldan bu yana çok önemli mesafeler kaydetti. Başta Kurucu Rektörümüz ve şu anki Rektörümüz, değerli akademik personeliyle beraber çok büyük gayret gösterdiler. Bartın Üniversitesi bugün devlet üniversiteleri arasında en başarılı 18. üniversite oldu.

 

“Üniversite, Bartın’ın dünyaya açılan penceresi”

 

Üniversitemiz Bartın’ımızı tüm Türkiye’ye açtı hatta dünyaya açtı. Bartın Üniversitesi Bartın’ın dünyaya açılan penceresi diyebiliriz. O nedenle biz Bartın halkı olarak öğrencilerimizin en iyi şekilde misafir etmenin gayreti içerisinde olduk ve bundan sonra da olmaya devam edeceğiz. Yeni Kampüs alanıyla birlikte Üniversitemiz bir yıldız gibi bölgemizde parlamaya devam edecek. İnşallah mezun olan öğrencilerimiz ülkemize, milletimize, bayrağımıza, ailelerine hayırlı birer evlat olarak yetişmiş olacaklar ve Türkiye’nin geleceğinde söz sahibi olacaklar. Bundan sonraki hayatlarında da başarılar diliyorum. Bugün 81 ilden şehrimize gelen anne, babaları ve öğrencilerimizi tebrik ediyorum.” diye konuştu.

 Uzun: “Geleceğimiz adına gurur verici bir gün”

 

Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun ise mezuniyetin aynı zamanda yeni bir başlangıç olduğunu da belirterek, mezun olan öğrencileri ve ailelerini kutladı. Rektör Uzun, “Bugün Bartın'da geleceğimiz adına gurur verici günlerden birini daha yaşıyoruz. Üniversitemizin 10'uncu yılını kutladığı 2017-2018 akademik yılında 4 bin 307 öğrencimizi mezun ediyoruz. Öğrencimizin geleceğe adım attığı bugünde 81 ilden ve birçok ülkeden gelen misafirlerimizle birlikte olmaktan büyük bir heyecan duyuyoruz.” dedi.

 “Bartın Üniversitesi mezunlarıyla büyüyor”

 

Ülkemizin muasır medeniyetler seviyesine ulaşmasında en büyük görevin üniversitelere düştüğünü vurgulayan Rektör Uzun, Bartın Üniversitesinin bu doğrultuda durmadan çalıştığını söyledi. Bartın Üniversitesi’nin mezunlarıyla her zaman dayanışma içerisinde olacağını da kaydeden Rektör Uzun, “Kurulduğu günden bugüne Üniversitemiz 15 Bin 689 mezun öğrenci sayısına ulaşmış oluyor. Bizim en büyük gücümüz mezunlarımız. Kendileriyle irtibatı koparmıyoruz. Bartın Üniversitesi personeli, öğrencileri ve mezunlarıyla büyük bir ailedir.” ifadelerini kullandı.“Güçlü akademik kadromuz güçlü nesiller yetiştiriyor”

 

Bartın Üniversitesi’nin nitelikli bir akademik kadroyla eğitim-öğretim verildiğini aktararak Rektör Uzun, konuşmasına şu şeklide devam etti:

“Gerek ulusal gerekse uluslararası alanlarda akademisyenlerimiz çalışmalarıyla üniversitemizin adını hep üst sıralara taşımış ve taşımaya devam etmektedir. Bilimsel çalışmalarla başarılara doymayan Bartın Üniversitesi, akademik performansıyla 108 üniversite arasında 18'inci sıraya yükselmiştir. Üniversitemiz kendi yaşıtı üniversiteler arasında ise ilk beştedir. Üniversitemizin rekabet gücünü artıracak bölgemizin ve ülkemizin gelişimine katkı sunabilecek bir noktaya gelebilmesinin hep birlikte başarılabileceğinin farkındayız. Bu kapsamda üniversitemizin 5 yıllık stratejik planının hazırlanmasında tüm iç ve dış paydaşlarımızın görüşlerini aldık.”

 Törende Tolga Öztürk unutulmadı

 

Mezuniyetten bir gün önce geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybeden Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğrencisi Tolga Öztürk de tören boyunca anıldı. Sınıf arkadaşları kortej yürüyüşünde Öztürk’ün fotoğrafını taşırken göz yaşlarına hakim olmadı.

Rektör Uzun ise konuşmasında “Söylenecek belki çok söz var. Ancak hiçbiri acımızı dindirmiyor. Öğrencimize Allah’tan rahmet diliyorum. Anne, baba ve yakınlarına sabırlar diliyorum. Bartın Üniversitesi ailesinin başı sağ olsun. Tolga Öztürk, kalbimizde yaşayacak.” dedi.

 Üniversite birincileri ödüllendirildi

 

Yapılan konuşmaların ardından Lisans birincisi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencisi Abdullah Genco ve ön lisans birincisi Bartın Meslek Yüksekokulu öğrencisi Yeşim Turpçu mezuniyet kütüğüne isimlerini çaktı.

Bartın Üniversitesi lisans ikincisi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu İlayda Karakaya, üçüncüsü Mühendislik Fakültesi öğrencisi Muhammed Musa Kaya olurken; önlisans ikincisi Bartın Meslek Yüksekokulu öğrencisi Akif Yaman, üçüncüsü ise Bartın Meslek Yüksekokulu öğrencisi Okan Yıldırım oldu.Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri