Ecen Sigorta
15 Ağustos 2018 Çarşamba
Anasayfa > EKONOMİ > 1 milyon TL üst limitli program için başvurular başladı
1 milyon TL üst limitli program için başvurular başladı

1 milyon TL üst limitli program için başvurular başladı

26.04.2018 15:28 12 14 16 18 yazdır
Bartın’da rekabet avantajına sahip imalat sanayiye 1 milyon TL’ye kadar destek!


Nilay Meryem ÇÖMLEK


Bartın KOSGEB İl Müdürü Abdurrahman Usta, KOBİ Gelişim Destek Programı (KOBİGEL) proje başvurularının başladığını duyurdu. Usta, 22 Haziran’a kadar devam edecek olan başvurularla ilgili detaylı bilgiler vererek “KOBİ Gelişim Destek Programı (KOBİGEL) 2018 yılı için proje teklif çağrısına çıkılmıştır. Bartın’da geçtiğimiz ay yapılan çalıştay sonucu ilimizde rekabet avantajına sahip imalat sanayi sektörleri belirlenmiş olup bu sektörlerde ve yazılım sektöründe faaliyet gösteren tüm KOBİ’lerimiz başvuru şartlarını sağlaması durumunda 1 milyon TL üst limitli KOBİ gelişim programına proje başvurusu yapabileceklerdir. Yapılan çalıştay sonucu ilimizde rekabet avantajına sahip olduğu belirlenen Nace kodları ve sektörler şunlardır; 31 Mobilya imalatı, 23 Diğer metalik olmayan mineral ürünlerin imalatı, 15 Deri ve ilgili ürünlerin imalatı, 16 Ağaç ve ağaç ürünlerinin imalatı, 14 Giyim eşyalarının imalatıdır.


İşte başvur şartları…


2017 verilerine göre net satış hasılatının en az 300 bin TL ve çalışan sayısının en az 3 olması gereklidir. Orta yüksek ve yüksek teknoloji alanında faaliyet gösteren KOBİ’ler için bu şart aranmaz. Başvuracak tüm işletmelerin 2017 yılında bilanço esasına göre defter tutması ve 2017 yılı kurumlar vergisi ya da gelir vergisi ibraz etmesi zorunludur. Teklif edilen projenin toplam bütçesi işletmenin 2017 net satış hasılatını aşamaz.” dedi.


Üst limit 1 milyon TL!


300 bin TL’si hibe 700 bin TL’si faizsiz geri ödemeli olmak üzere 1 milyon TL üst limitli programa ilişkin olarak ilimizde detaylı bilgilendirme toplantıları düzenleneceğini de belirten Usta, “Proje başvuruları 24 Nisan’da başlamış olup 22 Haziran’a kadar devam edecektir. İşletme başına üst limit 1 milyon TL olup bunun 300 bin TL’si hibe 700 bin TL’si faizsiz geri ödemeli destek şeklindedir. Desteklenecek proje giderlerini personel, makine teçhizat kalıp, yazılım ve hizmet alım giderleri oluşturmaktadır. Proje kapsamında bina inşaat, tadilat araç alım giderleri ile sigorta primi ve vergiler desteklenmemektedir. İlimizde programa ilişkin detaylı bilgilendirme toplantıları düzenlenecek olup toplantılara ait detaylı bilgiler daha sonra duyurulacaktır.” ifadelerini kullandı. 


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri