Ecen Sigorta
20 Eylül 2018 Perşembe
Anasayfa > Yazarlar > S. Tolga AKINER > TÜRKİYE'DE KADIN OLMAK!
S. Tolga AKINER

TÜRKİYE'DE KADIN OLMAK!

10.03.2017 10:00 12 14 16 18 yazdır
Yazar : S. Tolga AKINER

 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutladık. Ama ne kutlama? Ezber cümlelerle mesajların verildiği bir gün aslında 8 Mart.

Sokaklarda karanfiller dağıtıldı, konferans salonlarında "kadının önemi ve toplum içindeki yeri" gibi konularda konferanslar, paneller düzenlendi. Siyasiler, Türk kadının tarihimizdeki rolü ve önemi ile ilgili bilindik cümlelerini kurarak, artık neredeyse ezberlediğimiz benzer mesajlar yayınladılar. Birçok firma kadınlara özel indirimler ve promosyonlar düzenledi.

Aslına bakarsanız 8 Mart anlamından çok uzakta bir güne dönüşmüş durumda. Peki, Türkiye'de kadın olmak ne demek? İşte bu noktada sizlerle bazı verileri paylaşmak istiyorum.

İşte size rakamlarla "Türkiye'de kadın olmak":

 

* Nüfusunun yüzde 49,8'inin kadın olduğu Türkiye, cinsiyet eşitliğinde 145 ülke arasında bir hayli geride. Kendisine ancak 130. Sırada yer bulabiliyor.

 

* Okuma yazma bilmeyen kadınlarımızın oranı erkeklerin 5 kat fazla. Türkiye'de erkek nüfusun yüzde 1,8'i, kadın nüfusun ise yüzde 9,2'sinin okuma yazması yok.

 

*Türk kadını üniversite mezunu olma kriterinde de erkeklerin bir hayli gerisinde. 2015 verilerine göre,  ülkemizdeki kadın nüfusun sadece yüzde 11,7'si üniversite mezunu. Bu oran erkeklerde ise yüzde 16,2 düzeyinde.

 

* Gelelim kız çocuklarımızın okullaşma oranına? 2002 yılında yüzde 50,57 seviyesindeki bu oran 2015 yılı sonu itibariyle yüzde 79,26'ya ulaşmış durumda. Evet, bu rakam son 15 yılda hızlı bir artış gösterdi. Peki ama yeterli mi. Hayır. Çünkü özellikle ortaöğretimde, bölgeler arasında derin eşitsizlikler var. Ağrı ve Muş gibi doğu illerimizde kız çocuklarının okullaşma oranı Türkiye ortalamasının çok altında. Ağrı'da yüzde 48,08 olan oran Muş'ta ise yüzde 46,07,

 

* Kadınlarımız, çalışma hayatında da eşitsizliklerle karşı karşıya. Kadın istihdamı son yıllarda artsa da hala erkeklerin yarısı kadar dahi istihdam edilmiyorlar. Bu oran 2015 yılı sonu itibariyle kadınlarda yüzde 30,3 iken erkeklerde yüzde 71,3 civarında.

 

* Kadınlar ile erkeklerin aldıkları ücretler arasında da bir adaletsizlik söz konusu. Aynı işi yapmalarına karşın kadınlar pek çok iş kolunda erkeklere oranla yaklaşık yüzde 30 daha az ücret kazanıyorlar. İş hayatında üst yönetim ve karar verme pozisyonlarında da kadınlar azınlıktalar.

 

* Siyasette ise durum daha da vahim? Türkiye'de 550 milletvekilinden sadece 81'i kadın. 27 Bakan içinde ise kadın Bakan sayısı yalnızca 1.

 

* Türkiye'deki kadınların en önemli sorunlarından biri de şiddet ve kadın cinayetleri. Verilere göre ülkemizdeki her 10 kadından 4'ü (yüzde 35,5) eşi ya da erkek arkadaşı tarafından fiziksel şiddet görüyor. Şiddete uğrayan kadınların en fazla olduğu yer ise Orta Anadolu? Buradaki kadınların yüzde 42,8'i şiddet mağduru.

 

* Kadın cinayetleri ise Türkiye'nin kanayan yarası olmayı sürdürüyor. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun verilerine göre; 2014 yılında 294, 2015 yılında 505, 2016 yılında ise 328 kadın öldürüldü.

Veriler Ocak 2017'de 37, Şubat 2017'de ise 30 kadın cinayeti daha işlenerek daha yılın ilk iki ayında eşi, sevgilisi ya da aile yakınları tarafından öldürülen kadın sayısının 67'yi bulduğunu gözler önüne seriyor.

 

İşte, bazı rakamlarla kadınların Türkiye'deki durumu aslında bu...

Özetle, eğitimden, çalışma hayatına kadar kadınlarımızın dezavantajlarını ortadan kaldırmak için daha çok çalışmamız lazım.

 

Bu noktada Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün şu sözünü de es geçemeyeceğim:

"Bir toplum, cinslerden yalnız birinin yüzyılımızın gerektirdiklerini elde etmesiyle yetinirse, o toplum yarı yarıya zayıflamış olur. Bizim toplumumuzun uğradığı başarısızlıkların sebebi, kadınlarımıza karşı ihmal ve kusurdur."

 

Tüm kadınlarımızın, "8 Mart Dünya Kadınlar Günü" kutlu olsun.

Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.